Комплекс социални услуги за деца и лица с увреждания гр.Мездра е социална услуга от резидентен тип, в която е осигурено качество на живот, което гарантира пълноценното физическо, емоционално и познавателно развитие и социално включване на всяко дете и младеж в естествената за него среда, чрез осигуряване на индивидуализирана грижа и подкрепа.
След училищни занимания
Основни задачи:
-
Подпомагане на потребителите в усилията им да водят относително независим и пълноценен начин на живот, съобразно възможностите им.
-
Повишаване качеството на живот на потребителите, чрез изграждане и поддържане на среда, близка до семейната.
-
Осигуряване на индивидуален подход към всеки потребител за развиване на личният потенциал, справяне с проблеми и трудности.
-
Улесняване на достъпа на потребителите до обществената среда и подпомагане включването им в различни сфери на обществения живот.
-
Осигуряване на адекватно медицинско наблюдение и грижи.
-
Запълване на образователният дефицит.
-
Реализиране на планиране и индивидуализиране на грижите за
всяко дете и младеж въз основа на екипно обсъждане и екипно вземане на решение. -
8.Осигуряване условия за адаптацията на потребителите в различните вид социални услуги.
-
9.Осигуряване на възможност за интегриране на личната история на детето в процеса на работата с него, като по-важните събития от живота му се документират и отразяват.
-
Осигуряване на възможност на децата/младежите за изразяване на мнение по въпроси, свързани с бита, живота и взаимоотношенията в Комплекса преди вземане на решения, които пряко или косвено го касаят.
-
Оказване на подкрепа и подготовка на децата при възникване на възможност за осиновяване и настаняване в приемна грижа.
-
Предоставяне на подкрепа на всички младежи в резидентна грижа по време на прехода им към самостоятелен живот чрез обучения за формиране на индивидуални, социални и професионални умения, посещения извън границите на социалните услуги, социално и психологично консултиране, организиране на срещи с професионалисти в държавни и местни общински институции.
-
Положителна и трайна промяна в състояние и възможностите на младежите.
Комплекс социални услуги за деца и лица с увреждания обединява следните услуги:
-
ЦНСТ-1 за деца и младежи с увреждания
-
ЦНСТ-2 за деца и младежи с увреждания
-
ЦНСТ-3 за деца без увреждания
-
защитено жилище -1 за лица с умствена изостаналост
-
защитено жилище-2 за лица с умствена изостаналост
-
преходно жилище
История
В гр.Мездра функционира Комплекс социални услуги за деца и лица с увреждания в който са настанени 56 деца и лица на възраст от 10 до 46 години. Комплексът се състои от Защитено жилище-1 за лица с умствена изостаналост, Защитено жилище -2 за лица с умствена изостаналост, Преходно жилище за лица с умствена изостаналост, ЦНСТ-1 за деца и младежи с увреждания, ЦНСТ-2 за деца и младежи с увреждания и ЦНСТ-3 за деца без увреждания.
Социалните услуги ползват деца и младежи с различна степен на физически и умствени увреждания.
През 1961г. отваря врати Дом за деца с душевни недъзи в с.Кален с деца на възраст от 3 до 25 години.Общински съвет-Мездра с решение от 1993г.предоставя сградата на бившата болница за социален дом.След извършен ремонт с подкрепата на общината и благотворителни организации от 01.01.1994г., децата са преместени от с.Кален в гр.Мездра. В специализираната институция се отглеждат 72 домуващи с различна степен на умствена изостаналост, които се обучават по програма на МТСП.
В периода декември 2011 – декември 2013 г. по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), е реализиран проекта „Община Мездра в подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск чрез изграждане на два Центъра за настаняване от семеен тип и на две Защитени жилища“.В жилищата са настанени 44 деца и младежи с увреждания на възраст от 7 до над 18 г., пребиваващи до този момент в Дома за деца и младежи с умствена изостаналост (ДДМУИ) „Вяра, Надежда и Любов“ в гр. Мездра. По този начин децата в риск са изведени от социалния дом и живеят в среда, която е близка до семейната, за да могат постепенно да се интегрират в обществото.
ЦНСТ-1 и ЦНСТ-2, които са с капацитет 12+2 места, се намират в двора на ПГ „Алеко Константинов“ гр.Мездра и над МБАЛ – Мездра, а ЦНСТ-3 в двора на СУ „Иван Вазов/ с капацитет 8 деца/. Защитено жилище-1/с капацитет 6 лица/ , Защитено жилище-2 /с капацитет 8 лица/ и Преходно жилище / с капацитет 6 лица/ се намират в двора на бившето ДДМУИ. Шестте инфраструктурни обекта са напълно оборудвани и обзаведени, като са отчетени специфичните потребности на целевите групи.
В резултат на успешното изпълнение на проекта се подобри се качеството на живот и жизнената среда на децата и младежите с увреждания, осигури се изграждането на социална инфраструктура, предоставяща услуги в общността, съгласно Националната карта на планираните резидентни грижи.